Umów się na konsultację:

511 030 795

d.ostaszewski@cno-legal.pl

Pozew banku oddalony! Porażka banku BNP Paribas!

W dzisiejszym wpisie z wielką przyjemnością i satysfakcją chcemy podzielić się z Państwem sukcesem naszej Klientki, która wygrała sprawę. Pozew banku BNP Paribas Bank Polska S.A. – Sąd Okręgowy w Zielonej Górze uznał zasadność podnoszonych przez nas argumentów i w całości przychylił się do naszego stanowiska, jednocześnie  w pełni oddalając roszczenie banku o waloryzację udostępnionego Kredytobiorczyni kapitału. 

Treść wyroku – pozew banku BNP Paribas oddalony

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze, I Wydział Cywilny w składzie: sędzia (del.) Maciej Kęsy dnia 4 lipca 2024 roku wydał wyrok, w którym:

  1. umarza postępowanie w zakresie powództwa głównego co do kwoty 159.580,82 PLN;
  1. umarza postępowanie w zakresie powództwa ewentualnego co do kwoty 127.422,82 PLN;
  1. w pozostałym zakresie powództwo w zakresie roszczenia głównego i ewentualnego oddala;
  1. zasądza od powoda na rzecz Pozwanej kwotę 5.417 PLN wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia do dnia zapłaty.

Na skutek argumentacji podniesionej w odpowiedzi na pozew, bank w toku procesu cofnął pozew w zakresie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz waloryzacji, pozostawiając jedynie roszczenie o zwrot kapitału.

Czego domagał się BNP Paribas? – pozew banku

W pierwotnym pozwie, bank podniósł trzy roszczenia:

  1. o zwrot kwoty udzielonego kapitału
  2. o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału
  3. o waloryzację kwoty wypłaconego kapitału

Następnie, na skutek przytoczonego w odpowiedzi na pozew orzecznictwa (głównie TSUE), bank cofnął powództwo o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału oraz o waloryzację. Nie budzi już żadnych wątpliwości fakt, iż bankom nie należy się nic oprócz zwrotu nominalnej kwoty udzielonego kapitału. O tym, że wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie przysługuje bankom, pisaliśmy w artykule na naszym blogu, który mogą Państwo przeczytać TUTAJ. Podobnie wygląda sytuacja z waloryzacją, którą banki chciały zastąpić roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, gdy TSUE ostatecznie orzekł, iż wynagrodzenie im się nie należy. W tym przypadku TSUE ponownie wskazał, że bank nie może dochodzić od Frankowiczów spełnienia świadczenia, które przekracza wysokość nominalnej kwoty udostępnionego kapitału. Kwestię waloryzacji również poruszyliśmy na naszym blogu, a konkretnie we wpisie, z którym można zapoznać się TUTAJ.

Co po wygranej z bankiem?

Nie można tracić z pola widzenia, że opisywany tutaj wyrok jest orzeczeniem I instancji. Bankowi przysługuje apelacja do Sądu Apelacyjnego. Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę, bank BNP Paribas zapewne skorzysta z tego środka zaskarżenia. Niemniej, linia orzecznicza dotychczas kształtuje się w polskich sądach powszechnych bardzo jasno i w zgodzie z orzeczeniami TSUE. Oczekujemy teraz na złożenie przez bank wniosku o uzasadnienie. Następnie, po otrzymaniu uzasadnienia, bank będziem miał 14 dni na złożenie apelacji. 

Podsumowanie

Niezmiernie cieszy nas i satysfakcjonuje sukces naszej Klientki, ale także kolejny korzystny dla Frankowiczów wyrok. Linia orzecznicza kształtuje się właśnie dzięki pojedynczym orzeczeniom, w każdej konkretnej sprawie. Im więcej pozytywnych dla Kredytobiorców wyroków, tym bardziej widać, że dotychczasowe orzeczenia TSUE wywierają wpływ na sądy krajowe. 

Masz jakieś pytania? Zastanawiasz się czy Twoja umowa frankowa jest wadliwa? Chcesz pozwać bank a może zostałeś pozwany i szukasz pomocy?

Nasza kancelaria pomaga frankowiczom w ponad 900 sporach. uzyskaliśmy już ponad 200 korzystnych wyroków. Główna spejcalizacją naszej kancealrii są tzw. kredyty frankowe (kancelaria frankowa, kancelaria pomocy frankowiczom).

DANIEL OSTASZEWSKI
radca prawny

e-mail: d.ostaszewski@legal.pl

telefon: 511-030-795

Ostatnie posty:

Wpisz swój numer oddzwonimy do Ciebie