W dzisiejszym wpisie z wielką przyjemnością i satysfakcją chcemy podzielić się z Państwem sukcesem naszej Klientki, która wygrała sprawę. Pozew banku BNP Paribas Bank Polska S.A. – Sąd Okręgowy w Zielonej Górze uznał zasadność podnoszonych przez nas argumentów i w całości przychylił się do naszego stanowiska, jednocześnie w pełni oddalając roszczenie banku o waloryzację udostępnionego Kredytobiorczyni kapitału.
Treść wyroku – pozew banku BNP Paribas oddalony
Sąd Okręgowy w Zielonej Górze, I Wydział Cywilny w składzie: sędzia (del.) Maciej Kęsy dnia 4 lipca 2024 roku wydał wyrok, w którym:
- umarza postępowanie w zakresie powództwa głównego co do kwoty 159.580,82 PLN;
- umarza postępowanie w zakresie powództwa ewentualnego co do kwoty 127.422,82 PLN;
- w pozostałym zakresie powództwo w zakresie roszczenia głównego i ewentualnego oddala;
- zasądza od powoda na rzecz Pozwanej kwotę 5.417 PLN wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia do dnia zapłaty.
Na skutek argumentacji podniesionej w odpowiedzi na pozew, bank w toku procesu cofnął pozew w zakresie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz waloryzacji, pozostawiając jedynie roszczenie o zwrot kapitału.
Czego domagał się BNP Paribas? – pozew banku
W pierwotnym pozwie, bank podniósł trzy roszczenia:
- o zwrot kwoty udzielonego kapitału
- o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału
- o waloryzację kwoty wypłaconego kapitału
Następnie, na skutek przytoczonego w odpowiedzi na pozew orzecznictwa (głównie TSUE), bank cofnął powództwo o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału oraz o waloryzację. Nie budzi już żadnych wątpliwości fakt, iż bankom nie należy się nic oprócz zwrotu nominalnej kwoty udzielonego kapitału. O tym, że wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie przysługuje bankom, pisaliśmy w artykule na naszym blogu, który mogą Państwo przeczytać TUTAJ. Podobnie wygląda sytuacja z waloryzacją, którą banki chciały zastąpić roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, gdy TSUE ostatecznie orzekł, iż wynagrodzenie im się nie należy. W tym przypadku TSUE ponownie wskazał, że bank nie może dochodzić od Frankowiczów spełnienia świadczenia, które przekracza wysokość nominalnej kwoty udostępnionego kapitału. Kwestię waloryzacji również poruszyliśmy na naszym blogu, a konkretnie we wpisie, z którym można zapoznać się TUTAJ.
Co po wygranej z bankiem?
Nie można tracić z pola widzenia, że opisywany tutaj wyrok jest orzeczeniem I instancji. Bankowi przysługuje apelacja do Sądu Apelacyjnego. Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę, bank BNP Paribas zapewne skorzysta z tego środka zaskarżenia. Niemniej, linia orzecznicza dotychczas kształtuje się w polskich sądach powszechnych bardzo jasno i w zgodzie z orzeczeniami TSUE. Oczekujemy teraz na złożenie przez bank wniosku o uzasadnienie. Następnie, po otrzymaniu uzasadnienia, bank będziem miał 14 dni na złożenie apelacji.
Podsumowanie
Niezmiernie cieszy nas i satysfakcjonuje sukces naszej Klientki, ale także kolejny korzystny dla Frankowiczów wyrok. Linia orzecznicza kształtuje się właśnie dzięki pojedynczym orzeczeniom, w każdej konkretnej sprawie. Im więcej pozytywnych dla Kredytobiorców wyroków, tym bardziej widać, że dotychczasowe orzeczenia TSUE wywierają wpływ na sądy krajowe.