Porażka Banku Millennium! Nasi klienci bez kredytu!

W tym wpisie, z wielką przyjemnością, chcemy podzielić się z Państwem kolejnym korzystnym wyrokiem naszych Klientów. Tym razem, w procesie pokonaliśmy Bank Millennium S.A. Sąd Okręgowy w Poznaniu, przed którym toczyła się sprawa, uznał w całości naszą argumentację i zasądził kwoty, które wskazywaliśmy w pozwie.

bez kredytu

Treść wyroku

Sąd Okręgowy w Poznaniu, XII Wydział Cywilny, w składzie: sędzia (del.) Piotr Buczak, dnia 6 listopada 2023 roku wydał wyrok, w którym:

  1. ustala nieważność umowy kredytu frankowego Millekredyt Dom z 2005 roku;
  1. zasądza od pozwanego na rzecz Powodów kwoty: 103.990,29 PLN oraz 45.540,25 CHF z ustawowymi odsetkami za opóźnienie do dnia 22 kwietnia 2021 roku do dnia zapłaty;
  1. zasądza od pozwanego na rzecz Powodów koszty postępowania w wysokości 11.817,00 PLN;

W pozwie oraz w replice na odpowiedź na pozew, podnieśliśmy szereg argumentów i twierdzeń bezspornie wskazujących na abuzywny charakter klauzul zawartych w umowie. W oparciu o orzecznictwo TSUE, Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych wskazaliśmy, iż umowa po wyeliminowaniu klauzul abuzywnych, nie może się utrzymać. Zwracaliśmy uwagę Sądu również na to, iż bank nie dopełnił obowiązków informacyjnych, ciążących na nim, jako podmiocie profesjonalnym, względem konsumentów.

Apelacja banku w sprawach frankowych

Należy pamiętać, iż opisany powyżej wyrok, to orzeczenie Sądu I instancji. Bank ma prawo złożyć apelację i na pewno z tego uprawnienia skorzysta i wniesie środek zaskarżenia do Sądu Apelacyjnego. Niemniej, biorąc pod uwagę linię orzeczniczą Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, jesteśmy spokojni również o przebieg postępowania w II instancji. 

bez kredytu

Czy bankom przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału?

Po ostatnim wyroku TSUE, sprawa stała się jasna – bankom nie należy się żadne wynagrodzenia za rzekome “bezumowne korzystanie z kapitału”. Trybunał nie pozostawił cienia wątpliwości w tej kwestii. Więcej o przedmiotowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, piszemy pod tym linkiem: TUTAJ.

Banki, nie mogąc pogodzić się z wyrokiem Trybunału, sięgają po zagadnienie waloryzacji. W ocenie naszej oraz przeważającej części doktryny, taka waloryzacja spełnia cele wynagrodzenia i jako takie wynagrodzenie powinna być rozumiana. Jeżeli interesuje Państwa kwestia waloryzacji, polecamy Państwa uwadze nasz artykuł w tej sprawie, który znajduje się TUTAJ.

Podsumowanie

Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu, przyjęliśmy z dużą satysfakcją. Bardzo nas cieszy kolejna wygrana naszych Klientów i kolejne pozytywne orzeczenie. Sądy powszechne nie mają już dziś wątpliwości – umowy kredytów hipotecznych powiązanych z walutą CHF są nieważne.

Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się, jak wygląda proces frankowy krok po kroku, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, który wyczerpująco opisuje tę kwestię. Artykuł mogą Państwa przeczytać TUTAJ.

bez kredytu

Masz jakieś pytania? Zastanawiasz się czy Twoja umowa frankowa jest wadliwa? Chcesz pozwać bank a może zostałeś pozwany i szukasz pomocy?

Nasza kancelaria pomaga frankowiczom w ponad 900 sporach. uzyskaliśmy już ponad 200 korzystnych wyroków. Główna spejcalizacją naszej kancealrii są tzw. kredyty frankowe (kancelaria frankowa, kancelaria pomocy frankowiczom).

DANIEL OSTASZEWSKI
radca prawny

e-mail: d.ostaszewski@legal.pl

telefon: 511-030-795

Ostatnie posty: