W poniższym artykule pragniemy po raz kolejny podzielić się z Państwem sukcesem naszych Klientów. Tym razem, w Sądzie Okręgowym w Warszawie, porażkę poniósł bank BNP Paribas Polska S.A. Umowa kredytu frankowego zawarta z Bankiem Gospodarki Żywnościowej S.A., a więc poprzednikiem prawnym banku BNP Paribas, została unieważniona, a kwoty dochodzone pozwem zasądzone przez Sąd w całości. Zapraszamy do zapoznania się z treścią wyroku i pozostałą częścią artykułu poniżej.
Postępowanie przed Sądem I instancji – treść wyroku
Pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie w niniejszej sprawie, został złożony w styczniu 2022 roku. Co istotne, pierwszą czynnością Sądu było udzielenie Powodom — na wniosek naszej Kancelarii zawarty w pozwie — zabezpieczenia roszczenia poprzez wstrzymanie obowiązku płatności rat kredytu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania, co stanowi znacznie ułatwienie dla Frankowiczów oczekujących na wyrok. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestią zabezpieczenia w sprawach frankowych, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem w tym temacie, który dostępny jest pod tym linkiem: TUTAJ.
Następnie, w maju 2022 roku, nasza Kancelaria otrzymała odpowiedź na pozew. Aby odnieść się do argumentów i twierdzeń podnoszonych przez bank BNP Paribas, nasza Kancelaria złożyła do Sądu niezwłocznie replikę na odpowiedź na pozew. Po wymianie pism procesowych i przedstawieniu stanowisk przez strony, Sąd wyznaczył rozprawę na wrzesień 2024 roku. Następnie, na posiedzeniu dnia 8 października 2024 roku wydał wyrok.
Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVIII Wydział Cywilny, w składzie: SSO Aldona Szawrońska-Eliszewska, dnia 8 października 2024 roku, w sprawie o sygn. akt XXVIII C 2329/22 wydał wyrok, w którym:
- ustala, że umowa kredytu budowlano-hipotecznego w walucie wymienialnej z 2007 roku zawarta między naszymi Klientami, a Bankiem Gospodarki Żywnościowej S.A. (obecnie: BNP Paribas Bank Polska S.A.) jest nieważna;
- zasądza od pozwanego banku na rzecz naszych Klientów kwotę 331.741,63 PLN wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 18 marca 2022 roku do dnia zapłaty;
- kosztami procesu obciąża pozwany bank, a ich szczegółowe wyliczenie pozostawia referendarzowi sądowemu.
Sąd w całości uwzględnił roszczenia zawarte w pozwie i zasądził kwotę wskazaną powyżej.
Wyrok Sądu I instancji – co dalej?
Powyżej opisany wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Oznacza to tyle, iż pozwany bank ma prawo złożyć od niego apelację. W coraz większej liczbie spraw frankowych, banki odstępują od składania apelacji i przystępują do rozliczenia z Frankowiczami. Niemniej jednak, należy zawsze być gotowym na postępowanie w II instancji, albowiem nasze statystyki jednoznacznie wskazują, iż nadal przeważająca większość spraw frankowych kończy się dopiero po postępowaniu apelacyjnym. Sąd Apelacyjny w Warszawie posiada już ugruntowaną linię orzeczniczą, która niezmiennie jest prokonsumencka, zatem istnieje ogromna szansa na to, iż wyrok zostanie utrzymany w mocy i stanie się prawomocny.
Co oczywiste, samo uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie frankowej nie jest definitywnym zakończeniem sporu z bankiem. Należy bowiem, po uzyskaniu wyroku sądu apelacyjnego, przystąpić do rozliczenia z bankiem i wykreślenia hipoteki. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się, jak wygląda postępowanie po uzyskaniu prawomocnego wyroku w sprawie frankowej, zachęcamy do lektury artykułu, który porusza tę kwestię. Artykuł dostępny jest pod tym linkiem: TUTAJ.
Podsumowanie
Kolejny sukces naszych Klientów niezmiernie nas cieszy. Linia orzecznicza Sądu Okręgowego w Warszawie, podobnie jak stołecznego Sądu Apelacyjnego, jest jedną z najkorzystniejszych dla Frankowiczów. Jeżeli bank zdecyduje się na wniesienie apelacji, niezwłocznie złożymy na nią odpowiedź i będziemy bronić stanowiska naszych Klientów również w sądzie II instancji.