Umów się na konsultację:

511 030 795

d.ostaszewski@cno-legal.pl

Wykreślenie hipoteki po unieważnieniu kredytu frankowego

Według najnowszych statystyk już ponad 120 000 frankowiczów zdecydowało się na pozwanie banków. To niemal 25 % wszystkich aktywnych kredytów z lat 2003 do 2010. Pomimo tego, iż procesy sądowe trwają latami (przypominamy, iż statystycznie średni czas procesu to około 3 lata), w końcu nadchodzi upragniony dzień,  gdy frankowicz uzyskuje prawomocny wyrok. Wyroki odfrankowujące to dziś zaledwie ułamek spraw. Zdecydowana większość (około 90%) to unieważnienie umów. 

Unieważnienie umowy a wpis w księdze wieczystej

Wraz z unieważnieniem kredytu frankowego, dochodzi do sytuacji analogicznej, jak gdyby kredyt nigdy nie został zaciągnięty. Strony zobowiązane są do tego, aby oddać sobie wszystko,  co wzajemnie świadczyły. Pomijam w tym momencie celowo kwestię wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, która jak wiemy, do chwili obecnej nie została rozstrzygnięta w orzecznictwie. Jeżeli umowa jest nieważna,  to również wszystkie zabezpieczenia z nią związane upadają. Bank nie ma prawda do tego, aby np. posiadać nadal weksel kredytobiorcy.

Nieruchomość zabezpieczająca kredyt zazwyczaj jest obciążona hipoteką

Po wydaniu przez Sąd prawomocnego orzeczenia należy (oprócz rozliczenia) żądać wydania tzw. listu mazalnego. Jest to specjalny dokument, w którym bank zezwala na wykreślenie hipoteki. Bez tego dokumentu mimo iż nie będzie trzeba spłacać kredytu, to nadal nieruchomość będzie obciążona hipotecznie. W praktyce zatem nie będzie jej można sprzedać.

Dokument listu mazalnego winien być sporządzony przez osobę uprawnioną do reprezentowania banku. Powinien zawierać dane kredytobiorcy, oznaczenie nieruchomości oraz numeru księgi wieczystej, zapis o księdze wieczystej oraz oświadczenie o wygaśnięciu wierzytelności zabezpieczonej hipoteką, a także zgodę banku na wykreślenie hipoteki. Zwykle banki bez żadnego problemy wydają listy mazalne. Proces uzyskania dokumentu z banku trwa zazwyczaj kilka tygodni. Z naszego doświadczenie, zdobytego w kilkudziesięciu zakończonych procesach, wynika, iż banki dobrowolnie przesyłają dokument. Poniżej przykłady:

Po otrzymaniu dokumentów należy złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego. Wniosek podlega stałej opłacie w kwocie 100 złotych. Składa się go na specjalnym formularzu. Sądy wieczystoksięgowe pracują niestety dość wolno. Ujawnienie wpisu w księdze może być widoczne zatem nawet po kilku, kilkunastu miesiącach. 

Przymusowe wykreślenie hipoteki

Bywają sytuacje, w których Bank nie zgadza się na dobrowolne wykreślenie hipoteki. Całe szczęście z pomocą frankowiczom przyszedł Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 8 września 2021 r. (III CZP 28/21). We wskazanym orzeczeniu Sąd  podjął uchwałę, iż domniemanie zgodności wpisu z rzeczywistym stanem prawnym, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2204 z późn. zm.), także w odniesieniu do wpisu hipoteki, może zostać wzruszone – jako przesłanka rozstrzygnięcia – w innej sprawie cywilnej niż sprawa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (art. 10 tej ustawy). W praktyce dla frankowiczów oznacza to, iż w przypadku ustalenia nieważności umowy kredytowej  w sentencji orzeczenia, możliwe jest wykreślenie hipoteki na podstawie prawomocnego wyroku sądu. Nie jest potrzebna zatem zgoda banku. Okoliczność taka nie zachodzi, jednak gdy sąd wyłącznie przesłankowo ustali nieważność umowy tj. w treści uzasadnienie. Wówczas konieczne jest kolejne złożenie pozwu do sądu, tym razem wieczystoksięgowego o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Art. 10 u.k.w.h. stanowi, iż w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności.

Żądanie pozwu o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, musi zawierać

  • oznaczenie nieruchomości, której stan prawny ma być sprostowany,
  • wskazanie konkretnego prawa, które nie jest wpisane lub zostało wpisane błędnie, oraz przytoczenie treści wpisu, 

Pozew jest sprawą majątkową. W związku z tym w pozwie należy podać wartość przedmiotu sporu  oraz uiścić opłatę. Opłata wynosi 5 % wartości przedmiotu sporu. 

Pomoc kancelarii – wykreślenie hipoteki 

Nasza kancelaria Czyżewski Nowojski Ostaszewski świadczy pomoc prawną nie tylko na w sporze o unieważnienie umowy, ale również w rozliczeniu z bankiem jak i wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej. W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego, poprzez nasz formularz.

Daniel Ostaszewski

Radca prawny, Mediator

Masz jakieś pytania? Zastanawiasz się czy Twoja umowa frankowa jest wadliwa? Chcesz pozwać bank a może zostałeś pozwany i szukasz pomocy?

Nasza kancelaria pomaga frankowiczom w ponad 900 sporach. uzyskaliśmy już ponad 200 korzystnych wyroków. Główna spejcalizacją naszej kancealrii są tzw. kredyty frankowe (kancelaria frankowa, kancelaria pomocy frankowiczom).

Ostatnie posty:

Wpisz swój numer oddzwonimy do Ciebie