Jak skutecznie unieważnić umowę kredytu frankowego? Porady ekspertów

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się jak unieważnić Twoją umowę frankową to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Jako eksperci w sprawach frankowych, którzy wygrali z bankami już w ponad 400 sporach frankowych postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania.  Zapraszamy na nasze porady prawne podczas których analizujemy umowy oraz przedstawiamy możliwe rozwiązania. Co wybrać unieważnienie w sądzie czy ugodę w banku?

Unieważnienie umowy frankowej – od czego zacząć

Już na wstępie wstępie zaznaczam. Nie każda umowa frankowa jest wadliwa. Mimo powszechnej opinii nie wszystkie banki posiadały błędne wzorce umowy, które mogą prowadzić do unieważnienie kredytu frankowego. Zdarza się, że umowie  w ogóle nie występują  klauzule abuzywne, spłata i wypłata następowały w CHF, umowa była indywidualnie negocjowana…

Czy w takiej sytuacji da się unieważnić umowę kredytu frankowego? Niekoniecznie. Może okazać się, że proce sądowym w takiej sytuacji nie przyniesie planowanego rezultatu. Sąd może oddalić powództw w całości. Dlatego tak ważne jest aby decydując się na proces korzystać z pomocy ekspertów, którzy posiadają duże doświadczenie w sprawach chf. 

Pamiętaj: każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny. 

Co zatem zrobić na początek?

Na początek warto przesłać swoją umowę do darmowej analizy. Wiele kancelarii (w tym nasza) prowadzi bezpłatne porady prawne dla frankowiczów i dokonuje oceny wadliwości umów. 

Wystarczy wysłać umowę na adres mailowy lub zadzwonić i umówić się na spotkanie. Prawnik podczas porady prawnej wskaże, czy umowa nadaje się do podważenia, jak wyglądać będzie procesu sądowy, ile będzie kosztować, jakie są ryzyka oraz szanse. Prawnik przedstawi możliwe warianty wynagrodzenia z niższą kwotą wstępną i wyższą premią po procesie lub stałą kwotę bez premii. Obalamy mit! Usługi prawne w sprawach frankowych (wśród zawodowych kancelarii) wcale nie są drogie. Przeciętna sprawa kosztuje 3- 6 tys złotych na początek a do wygrania są często setki tysięcy złotych.. 

Uwaga: czasem zamiast procesu warto zdecydować się na uczciwą ugodę z bankiem. Tą formę polecamy w szczególności tym, którzy nie mogą czekać na zakończenia sporu przez kilka lat. Trzeba jednak pamiętać że przeciętnie ugoda z bankiem jest ponad 5 razy mniej korzystna niż unieważnienia kredytu frankowego. 

Ugodę z bankiem polecamy również tym klientom banków, którzy obawiają się o wypłacalność banku za kilka lat – tj. bank BPH.

Jak unieważnić umowę frankową w prostych krokach

Poniżej opisujemy skrótowo proces unieważniania kredytu frankowego

 1. znajdź umowę i wyślij ją do prawnika, celem skorzystania z porady prawnej
 2. zdobądź oferty od kancelarii i podpisz umowę z kancelarią (nie spólką zo.o. lub innym tworem udającym zawodową kancelarię) 
 3. kancelaria przygotuje wniosek do banku o zaświadczenie o historii spłaty kredytu
 4. kancelaria przygotuje reklamację
 5. kancelaria przygotowuje pozew o unieważnienie umowy kredytu i o zapłatę
 6. kancelaria będzie analizować odpowiedź na pozew, składać replikę
 7. kancelaria będzie reprezentować Cię na rozprawach, przy przesłuchaniu świadków, przy przeprowadzeniu dowodu z opinii biegłego
 8. przygotuj się do przesłuchania w charakterze strony – poniżej przykładowa lista pytań https://ostaszewskikredytyfrankowe.pl/jakie-pytania-zadaje-sad-frankowiczom-w-trakcie-rozpraw-przykladowa-lista-pytan/
 9. wyrok Sądu I instancji
 10. apelacja banku/frankowicza
 11. postępowanie przed Sądem II instancji
 12. rozliczenie nieważnej umowy
 13. wykreślenie hipoteki, czynności końcowe

Jak zatem widzisz aby unieważnić umowę frankową jest konieczny cały szereg czynności, pisma procesowe liczą często nawet po kilkaset stron, wyliczenie przygotowują ekonomiści. Przeciętny proces frankowy w zależności od lokalizacji trwać może nawet od 3 do 5 lat. Prowadzenie sprawy frankowej zajmuje prawnikowi od 100 do nawet 140 h pracy. Nie ma jednego wzoru na prowadzenie sprawy. Każda sytuacja jest inna np. kredyt może być indeksowany lub denominowany do chf, kredyt mógł być brany na różny cel, w nieruchomości prowadzona działalności, kredytobiorcy mogą być po rozwodzie, jest więcej kredytobiorców, nieruchomość była wynajmowana, kredyt został spłacony itd itd. itd., takie sytuacje moglibyśmy wyliczać do wieczora. 

Warto zastanowić się nad tym czy wraz z pozwem nie wnieść o wstrzymanie płatności rat na czas trwania procesu. Prawnik z pewnością doradzi (porada prawna) jakie niesie to za sobą konsekwencje. Obecnie już niemal wszyscy sędziowie wyrażają zgodę na dokonanie zabezpieczenie w sytuacji spłaconego kapitału. 

Porady prawne w sprawach frankowych

Jak wspomnieliśmy na początku praktycznie każda kancelaria, która zawodowo od lat pomaga frankowiczom, bezkosztowo dokona analizy Twoje umowy i podpowie, co w konkretnej sytuacji warto zrobić. Warto poświęcić 20- 30 minut na rozmowę z doświadczonym prawnikiem podczas porady prawnej i dowiedzieć się wszystkiego o swojej sytuacji niż później żałować. 

W ostatnim czasie zauważamy nasilenie się działań para prawników, którzy obiecują darmowe prowadzenie sprawy, kupowanie kredytów CHF itd. TO NIEPRAWDA. Nie daj się oszukać. Frankowicze stali się łatwym łupem dla oszustów. Już raz zostałeś oszukany przez Bank. zastanów się czy warto po raz kolejny zaufać komuś kto nie mówi prawdy.

Masz jakieś pytania? Zastanawiasz się czy Twoja umowa frankowa jest wadliwa? Chcesz pozwać bank a może zostałeś pozwany i szukasz pomocy?

Nasza kancelaria pomaga frankowiczom w ponad 900 sporach. uzyskaliśmy już ponad 200 korzystnych wyroków. Główna spejcalizacją naszej kancealrii są tzw. kredyty frankowe (kancelaria frankowa, kancelaria pomocy frankowiczom).

DANIEL OSTASZEWSKI
radca prawny

e-mail: d.ostaszewski@legal.pl

telefon: 511-030-795

Ostatnie posty: