Jak wygląda procedura sądowa w sprawach kredytów frankowych, co dzieje się po kolei (krok po kroku) i dlaczego… wszystko tak długo trwa? O tym, jak wygląda proces sądowy opowiemy Państwu w dzisiejszym artykule.
Sprawa frankowa krok po kroku
Proces sądowy o unieważnienie umowy frankowej rozpoczyna się od złożenia pozwu. W pozwie wskazujemy wszystkie argumenty prawne, które prowadzą do wniosku, iż umowę należy unieważnić.
Pozew frankowych składa się do sądu miejsca zamieszkania frankowicza. Miejscem zamieszkania jest sąd, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Z uwagi na dużą wartość przedmiotu sporu, sprawy frankowe rozpatrują w przeważającej większości Sądy Okręgowe.
W pozwie należy umieścić dane osobowe frankowiczów oraz banku. Należy pamiętać o następstwie prawnym banków, np. umowy Norde obsługuje PKO BP i to ten bank będzie stroną procesu.
Bardzo ważną kwestią jest prawidłowe oznaczenie wartości przedmiotu sporu. Sprawy frankowe składają się z dwóch roszczeń- ustalenie nieważności oraz zapłaty. Dla każdego z roszczeń należy wskazać osobny wps a następnie je zsumować.
Duże problemy powoduje prawidłowe określenie petitum pozwu. Powinno ono wskazywać dokładne żądanie ustalenie nieważności umowy/ustalenia bezskuteczności zapisów/ przesłankowe unieważnienie umowy.
Do pozwu może zostać dodany wniosek o udzielenie zabezpieczenie poprzez wstrzymanie płatności rat kredytu frankowego. W takiej sytuacji wniosek nie podlega opłacie a koszt łączny z pozwem to wydatek zaledwie 1000 zł.
Po złożeniu pozwu, sąd sprawdza warunki formalne i rozpoczyna się formalna procedura sądowa w sprawach frankowych. Sąd przesyła pozew do banku zakreślając mu czas na złożenie odpowiedzi.
Bank składając odpowiedź wskazuje na argumenty przemawiające za prawidłowością umowy a także świadków.
W międzyczasie sąd rozpatruje wniosek o udzielenie zabezpieczenia.
Ten etap procesu sądowej zajmuje od 3 do 6 miesięcy.
Krok po kroku w sprawie frankowej
Jeżeli sąd udzieli zabezpieczenie bank składa zażalenie, którego rozpoznanie zajmuje sądowi od 6 do 12 miesięcy.
Kolejny krok procedury sądowej kredyty frankowe to dalsza wymiana pism.
Składamy replikę na odpowiedź na pozew odnosząc się do argumentacji banku i podajemy dalsze twierdzenia i dowody.
Po wymianie pismo kolejnym krokiem jest decyzja sądu co do przesłuchania świadków oraz ewentualne opinia biegłego. Proces sądowy obecnie coraz rzadziej przewiduje dopuszczanie opinii biegłych. Sędziowie nie odfrankowują umów. Po wydaniu uchwały przez Sąd Najwyższy obecnie ponad 95 % wyroków to unieważniania umów.
Kolejnym krokiem w procedurze sądowej jest wyznaczenie rozprawy na której przesłuchiwani są powodowie, czasem również świadkowie (choć większość sądów przesłuchuje świadków na piśmie).
Po odbyciu rozprawy kolejnym krokiem w procedurze sądowej jest wydanie wyroku. Sąd wydaje wyrok, a następnie na pisemny wniosek stron sporządza jego pisemne uzasadnienie.
Zazwyczaj od złożenia pozwu do wydania wyroku w I instancji mija od 1.5 do 2.5 roku.
Sąd sporządza uzasadnienie od 3 do 9 miesięcy.
Strona niezadowolona z wyroku ma uprawnienie do złożenia apelacji.
Proces sądowy II instancja – sprawa frankowa
Po złożeniu apelacji sprawa frankowa trafia do sądu II instancji, który sprawdza warunki formalne i doręcza ją drugiej stronie. Strona przeciwna ma prawo do złożenia odpowiedzi na apelację.
Sąd analizuje pisma stron i dokonuje szerokich rozważań. Po tym etapie wyznaczana jest rozprawa celem rozpoznania apelacji. Choć ten etap procesu sądowego wydaje się prosty to wymaga jednak wielkiej skrupulatności bo badana jest prawidłowość orzeczenia wydanego przez Sąd Okręgowy (ewentualnie Rejonowy)
W rozprawie uczestniczą pełnomocnicy, którzy prezentują swoje poglądy, uchybienia Sądu I instancji.
Po wypowiedziach stron, Sąd przystępuje do orzekania. Wyrok zostaje wydane od razu lub jest odroczony o kilka dni. To już ostatni krok w sporze sądowym z bankiem.to
Procedura sądowa w sprawach kredytów frankowych- rozliczenie
Po prawomocnym wyroku, którym sąd oddala apelację banku i tustala prawomocnie nieważność umowy, przychodzi czas rozliczenia. Rozliczeniu podlegają świadczenie objęte pozwem oraz co równie ważne wszystkie raty zapłacone w trakcie trwania procesu. Rozliczenie odbywa się poza procesem sądowym. Bank i pełnomocnik kredytobiorców przygotowują porozumienie, ewentualnie jeżeli bank nie wyraża na nie zgody, przygotowywane jest potrącenie.
Po rozliczeniu następuje ostatni krok tj. wykreślenie hipoteki. Na podstawie listu mazalnego lub prawomocnego wyroku, pełnomocnik składa wniosek do ksiąg wieczystych o wykreślenie hipoteki.
Skarga kasacyjna banku w sprawie frankowej
Obecnie bardzo rzadko dochodzi do składania skarg kasacyjnych przez banki. Sprawy frankowe nie budzą już wątpliwości, rzadko kiedy występują zagadnienia prawne, które nie były badane przez Sąd Najwyższy.
Jeżeli natomiast bank złoży skargą kasacyjną, to nie ma ona znaczenia dla prawomocnego orzeczenia, które jest wykonywane.
W poniższym artykule opisaliśmy krok po kroku, jak wygląda procedura sądowa w sprawach kredytów frankowych. Jeżeli masz jednak pytania – napisz do nas.