Umów się na konsultację:

511 030 795

d.ostaszewski@cno-legal.pl

Kolejny prawomocny wyrok naszej Kancelarii- pokonujemy ING Bank Śląski W 1.5 ROKU OD ZŁOŻENIA POZWU. Wygrywamy w Gdańsku. Klient Adwokatem.

prawomocny wyrok ING

Na koncie naszej kancelarii frankowej kolejna prawomocne wygrana sprawa przeciwko ING Bank Śląski! Sąd II instancji oddalił apelację banku i zasądził na rzecz naszych Klientów koszty postępowania apelacyjnego. Sprawa dotyczyła umowy kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego w ING Bank Śląski. Co równie ważne, sprawę od wytoczenia powództwa udało się uzyskać w zaledwie PÓŁTOREJ ROKU.

prawomocny wyrok ING

Podstawa do unieważnienie umowy ING

Adwokat Daniel Ostaszewski prowadzący sprawę wraz z Mecenasem Jackiem Firlejem, podnieśli w sprawie kilkanaście zarzutów skutkujących ich zdaniem unieważnieniem umowy. Umowa zawiera klauzula abuzywna, po których wyeliminowaniu umowa nie może nadal istnieć. Faktu nie zmienia tego wykształcenie frankowicza. Jeden z klientów był bowiem w momencie zawierania umowy radcą prawnym. W sporze z bankiem pozostaje jednak nadal konsumentem. Bank posiada takie same obowiązki informacyjne. W pozwie wskazaliśmy, że przedstawiciel banku nie poinformował kredytobiorców w sposób jasny i klarowny także o ryzyku związanym z proponowaną konstrukcją kredytu powiązanego z kursem waluty obcej, gdzie wysokość zadłużenia i poszczególnych rat jest niczym nieograniczona – zadłużenie w okresie kredytowania może wzrosnąć ponad kwotę udzielonego kredytu, wartość nieruchomości a nawet majątku kredytobiorcy. 

W chwili podpisywania umowy zdaniem powodów faktyczna wysokość zobowiązania pozostawała im nieznana a kwota kredytu, jego wysokość oraz raty spłaty uzależnione były od nieznanych mierników, w tym w postaci kursu kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego obowiązującego u pozwanej, który to kurs pozwana określała arbitralnie, niejednoznacznie i w sposób nieweryfikowalny

Przewaga kontraktowa Banku była zatem nieuprawniona i sprzeczna z prawem. Dodatkowo zdaniem kancelarii umowa jest sprzeczna z przepisami bezwzględnie obowiązującymi. 

prawomocny wyrok ING

Wyrok w I instancji- unieważnienie, teoria dwóch kondykcji

Wyrokiem Sądu Okręgowego z dnia 29 marca 2022 roku, Sąd:

ustalił nieważność umowy oraz nakazał zwrot wszystkich świadczeń jakie zapłacili frankowicze.

Sąd ustalił również, że przedmiotowa umowa zawarta została z wykorzystaniem przedłożonego przez bank wzorca umowy. 

Sąd rozpoznał żądanie główne powodów o ustalenie i zapłatę sprowadzające się do ustalenia nieważności umowy z uwagi na zawarcie w jej treści postanowień niedozwolonych w rozumieniu art. 385¹ § 1 k.c., co miało dawać pozwanemu możliwość narzucenia sposobu ustalania wysokości kwoty podlegającej zwrotowi, a w konsekwencji i wysokości odsetek, a więc głównych świadczeń kredytobiorcy.

Z treści łączącej strony umowy wynika, że powodowie zawarli ją jako osoby fizyczne celem sfinansowania nabycia lokalu mieszkalnego.

Konstrukcja indeksacji znajdująca się w umowie powoduje możliwość narzucenia przez bank wysokości kwoty podlegającej zwrotowi, a w konsekwencji i wysokości odsetek, a więc głównych świadczeń powodów. Ustalenie ich wysokości wiązało się bowiem z koniecznością odwołania się do kursu walut ustanowionych w wewnętrznej, dowolnej i nieznanej powodom tabeli kursów banku. Takie klauzule już od dawna wskazywane są jako abuzywne z uwagi na nieokreślony i nieobiektywny miernik, podług którego następuje ostatecznie określenie wysokości zobowiązania kredytobiorcy, które jest niemożliwe do przewidzenia i obliczenia w chwili zawarcia umowy.

Kwota podlegająca zwrotowi na rzecz banku nie została dostatecznie i ściśle w umowie określona, nie odpowiada ona nominalnie kwocie wykorzystanego kredytu i nie są określone w sposób obiektywny zasady jej ustalenia. 

Apelacja banku ING

Bank nie zgodził się z wyrokiem Sądu I instancji zarzucając naruszenie szeregu przepisów prawa procesowego jak i materialnego. Bank oczywiście, jak w każdej apelacji wskazywał na konieczność przeprowadzania dowodu z opinii biegłego, świadków itd. 

Kancelaria złożyła odpowiedź na apelację, w której w sposób merytoryczny raz jeszcze podkreśliła główne przyczyny nieważności umowy oraz prawidłowość rozstrzygnięcia Sądu I instancji.

prawomocny wyrok ING

Wyrok Sądu apelacyjnego- prawomocne unieważnienie umowy 

Sąd Apelacyjny niezwykle szybko rozpoznał Apelację. Wyrokiem z dnia 19 września 2022 r, w sprawie o sygn.  V ACa 473/22 Sąd oddalił apelację Banku oraz zasądził od banku na rzecz powodów kwotę 8100 złotych tytułem zwrotu kosztu procesu. Wyrok został wydany w osobie Sędzi Teresa Karczyńska – Szumilas.

Zdaniem Sądu apelacja banku okazała się bezpodstawna. Umowa jest zatem nieważna. 

Orzeczenie jest prawomocne. 

Korzyści z prawomocnego wyroku

Dzięki wyrokowi klienci zmniejszyli dług z kwoty ponad 400 000 złotych do zera. 

Dodatkowo bank zobowiązany jest do zapłaty ponad 20 tys kosztów procesu. 

Naszym klientom serdecznie gratulujemy i cieszymy się wspólnym sukcesem. 

Równocześnie wskazujemy, iż kancelaria Czyżewski Nowojski Ostaszewski reprezentuje frankowiczów w sporach z większością banków udzielających kredytów frankowych w latach 2002- 2010. 

Daniel Ostaszewski

Radca prawny, Mediator

Masz jakieś pytania? Zastanawiasz się czy Twoja umowa frankowa jest wadliwa? Chcesz pozwać bank a może zostałeś pozwany i szukasz pomocy?

Nasza kancelaria pomaga frankowiczom w ponad 900 sporach. uzyskaliśmy już ponad 200 korzystnych wyroków. Główna spejcalizacją naszej kancealrii są tzw. kredyty frankowe (kancelaria frankowa, kancelaria pomocy frankowiczom).

Ostatnie posty:

Wpisz swój numer oddzwonimy do Ciebie