Poniższy wpis pragniemy poświęcić kolejnemu sukcesowi Naszych Klientów. Umowa o kredyt hipoteczny, zawarta w 2007 roku z Bankiem Millennium, została uznana za nieważną w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Poniżej przybliżamy treść wyroku i przebieg postępowania, zachęcamy do lektury.
Treść wyroku – przegrana Banku Millennium S.A.
Sąd Okręgowy w Poznaniu, Wydział I Cywilny, w składzie: sędzia (del.) Michała Tasarek (sygn,. akt I C 2154/22), dnia 7 października 2024 roku wydał wyrok, w którym:
- ustala, że umowa o kredyt hipoteczny Naszych Klientów oraz Banku Millennium S.A. jest nieważna;
- zasądza od pozwanego banku na rzecz Powodów kwotę 107.798,87 zł oraz 58.354,56 CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od ww. kwot od dnia 17 października 2022 roku do dnia zapłaty;
- kosztami postępowania obciąża w całości pozwanego i z tego tytułu zasądza od pozwanego na rzecz Powodów kwotę 11.834 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż roszczenie odsetkowe zawarte w pozwie, zostało w całości uwzględnione przez Sąd I instancji, przez co Powodowie mogą liczyć na odzyskanie z banku odsetek za cały okres oczekiwania od momentu wezwania do zapłaty.
Przebieg procesu
Pozew trafił do Sądu Okręgowego w Poznaniu w października 2022 roku. Następnie, w kwietniu 2023 roku, pozwany bank wniósł odpowiedź na pozew. Do podniesionych przez bank twierdzeń oraz kontrargumentów odnieśliśmy się w replice na odpowiedź na pozew, wniesionej do Sądu w maju 2023 roku. Dnia 16 kwietnia 2024 roku odbyła się rozprawa, podczas której zostali przesłuchani Powodowie. Sąd odroczył rozprawę na termin z urzędu. Dnia 7 października 2024 roku, Sąd postanowił skierować sprawę na posiedzenie niejawne i tego samego dnia wydał wyrok, który opisujemy powyżej.
Co dalej po wyroku?
Co oczywiste, wyrok jest jeszcze nieprawomocny, albowiem bankowi przysługuje prawo do wniesienia apelacji. Niemniej, zapadły w niniejszej sprawie wyroku wpisuje się w ugruntowaną już linię orzeczniczą poznańskich sądów, które nie mają wątpliwości w zakresie nieważności umów kredytów frankowych i biorą pod uwagę najnowsze orzecznictwo TSUE i Sądu Najwyższego w tym zakresie. Co istotne, Bank Millennium S.A. w niektórych sprawach w ostatnich miesiącach, odstępuje od składania apelacji i proponuje polubowne rozliczenie z Frankowiczami. Nie jest to jeszcze regułą w postępowaniach z tym bankiem, natomiast są to działania warte uwagi, albowiem mogą przyczynić się do przyspieszenia spraw frankowych.
Podsumowanie
Wyrok, który zapadł w opisywanej sprawie jest kolejnym elementem mocno ugruntowanej (korzystnej dla Frankowiczów) linii orzeczniczej poznańskich sądów. Teraz pozostaje oczekiwać na ruch ze strony banku – czy Bank Millennium zdecyduje się na apelację, czy może odstąpi od niej i przystąpimy do rozliczenia? O wszystkim będziemy informować na naszym blogu!