W dzisiejszym wpisie kontynuujemy ostatnią passę dobrych wieści. Tym razem, Sąd Okręgowy w Szczecinie unieważnił umowę kredytu frankowego naszych Klientów, zawartą w 2007 r. z GE Money Bankiem S.A (obecnie: Bank BPH S.A.) oraz zasądził dochodzone pozwem kwoty. Zapraszamy do zapoznania się z treścią wyroku i przebiegiem postępowania poniżej.
Treść wyroku – wygrana z bankiem BPH w Szczecinie
Dnia 15 listopada 2024 roku, Sąd Okręgowy w Szczecinie I Wydział Cywilny, w składzie: SSO Joanna Kitłowska-Moroz, wydał wyrok, z którym mogą Państwo zapoznać się poniżej:
Pozew w niniejszej sprawie został złożony w marcu 2023 roku. Następnie, bank wniósł odpowiedź na pozew, na którą z kolei to my odpowiedzieliśmy, składając w sądzie replikę na odpowiedź na pozew. Wyrok zapadł zatem po półtora roku od wniesienia pozwu do Sądu. Biorąc pod uwagę sytuację w sądach, było to stosunkowo szybkie postępowanie.
Co również istotne, Sąd w wyroku uwzględnił także roszczenie odsetkowe naszych Klientów, zasądzając odsetki od marca 2023 roku.
Czy BPH składa apelacje w sprawach frankowych?
Co oczywiste, od wyroku pierwszej instancji, stronom przysługuje prawo do złożenia apelacji od tego wyroku. W takim przypadku, Sąd Apelacyjny rozpatruje apelację oraz odpowiedź na apelację, a następnie wydaje wyrok, w którym utrzymuje wyrok w mocy, zmienia go lub przekazuje do ponownego rozpoznania.
W sprawach frankowych dotychczas apelacje ze strony pełnomocników banków były normą. Dziś sytuacja w niektórych bankach, w tym w BPH, zaczyna ulegać zmianie. W coraz większej ilość spraw, niektóre banki, takie jak wspomniany BPH, czy też Millennium lub mBank nie składają apelacji i przystępują do rozliczenia z Frankowiczami. Niemniej, biorąc pod uwagę statystyki, apelacje w sprawach frankowych nadal pozostają zasadą, a odstąpienie od niej wyjątkiem.
Statystycznie, w sądach apelacyjnych, orzecznictwo nadal stoi po stronie Konsumentów – sądy apelacyjne w przeważającej większości spraw (prawie 98%) utrzymują wyrok w mocy, co przekłada się na prawomocne unieważnienie umowy i obowiązek rozliczenia z bankiem. Jeżeli interesuje Państwa to, czy banki realizują prawomocne wyroki, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat – znajdą go Państwo TUTAJ.
Podsumowanie
Kolejne zwycięstwo naszych Klientów niezmiernie nas cieszy. Sąd Okręgowy w Szczecinie po raz kolejny podtrzymuje swoje dotychczasowe korzystne dla Frankowiczów orzecznictwo. Oczekujemy teraz na ruch ze strony banku – apelację albo przystąpienie do rozliczenia.
Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się, jak wygląda proces frankowy krop po kroku, zapraszamy do przeczytania naszego “Poradnika Frankowicza”, który szczegółowo opisuje proces. Znajdą go Państwo TUTAJ.