Umów się na konsultację:

511 030 795

d.ostaszewski@cno-legal.pl

Frankowicze z Getin Bank, płacić czy nie płacić wadliwych kredytów?

Przymusowa restrukturyzacja Getin Bank, spowodowała zdenerwowanie u wielu frankowiczów posiadających kredyty frankowe.  Kredytobiorcy nie wiedzą czy ich zobowiązania nadal będą obsługiwane, czy spłacać kredyt, a przede wszystkim czy pozwanie banku ma jeszcze jakikolwiek sens. Co stanie się z postępowaniami sądowymi? W dzisiejszym wpisie tłumaczymy, co naszym zdaniem powinny zrobić frankowicze z Getin.

Restrukturyzacja Getin

Przypomnijmy, na mocy decyzji z dnia 29 września 2022 r. znak DPR.720.6.2021.256 Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wobec Getin Noble Bank S.A., doszło do  wszczęcia przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A., umorzenia instrumentów kapitałowych Getin Noble Bank S.A., zastosowania instrumentu przymusowej restrukturyzacji wobec Getin Noble Bank S.A. oraz ustanowienia administratora Getin Noble Bank S.A. Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank S.A.

W praktyce decyzja oznacza, iż bieżąca działalność banku zostaje przeniesiona. Z procesu wyłączone są jednak kredyty frankowe. W praktyce zatem frankowicze zmuszeni są do płacenia dalszych rat. W najgorszej  sytuacji są kredytobiorcy, którzy nadpłacili kredyt. Trudno będzie im bowiem odzyskać nadpłatę. 

Skarga na decyzję BFG

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o skardze jaką przygotowała nasza kancelaria. W skardze zawarliśmy szereg zarzutów. Skarga nie przyczyni się do odwrócenia losu Getinu. Prawomocny wyrok sądu administracyjnego stwierdzający wydanie przez Fundusz decyzji z naruszeniem prawa może jednak pomóc w otwarciu drogi do uzyskania odszkodowania od BFG. Jak przekazał BFG do chwili obecnej wpłynęło co najmniej 7.5 tys. skarg. 

Brak możliwości egzekucji z majątku Banku

Restrukturyzacja Getin bardzo mocno utrudni dochodzenie roszczeń przez frankowiczów. Co prawda wyrok ustalający nieważność umowy kredytu wyłącznie potwierdza pierwotną wadliwość a nie tworzy nową sytuację, jednak banki stanowczo zaprzeczają wadliwości swoich umów i do czasu wydania prawomocnego orzeczenia, konsekwentnie stoją na stanowisku ważności zobowiązań.  

Postępowanie egzekucyjne lub zabezpieczające skierowane do majątku podmiotu w restrukturyzacji wszczęte przed wszczęciem przymusowej restrukturyzacji podlegają umorzeniu.  W czasie trwania przymusowej restrukturyzacji w stosunku do podmiotu w restrukturyzacji niedopuszczalne jest również wszczęcie postępowania egzekucyjnego i postępowania zabezpieczającego.

Wstrzymanie płatności rat

Od dwóch tygodni trwa spór prawników o to jak interpretować przepis art. 135 ustawy o BFG i czy uniemożliwia on uzyskanie zabezpieczenia. W ocenie naszej kancelarii przepis ten dotyczy wyłącznie majątku podmiotu w restrukturyzacji. Nie oznacza to zatem, iż sąd nie może wstrzymać obowiązku płatności rat kredytowych. Wielu sędziów zdaje się podzielać to zdanie. W ubiegłym tygodniu zapadło co najmniej kilka orzeczeń w których sądy wstrzymały płatność rat kredytowych.

Czy możliwe jest złożenie pozwu o unieważnienie kredytu w Getin?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu aby złożyć pozew. Getin nadal posiada tzw. legitymację bierną w procesie. Należy jednak pamiętać, iż na skutek decyzji BFG postępowania sądowe będą mogły zostać zawieszone. Sądy będą związane wnioskiem. Getin Bank po zakończeniu procesu restrukturyzacji prawdopodobnie ogłosi upadłość. Trudno będzie wówczas cokolwiek wyegzekwować.  Należy rozważyć zatem złożenie jak najszybsze pozwu z równoczesnym wnioskiem o wstrzymanie płatności

Czy należy spłacać kredyty w Getin?

Wielu prawników namawia do tego aby samodzielnie wstrzymać płatności kolejnych rat do Getin. Uważam, że bez oceny indywidualnej oceny sytuacji nie jest to odpowiednia rada. Należy pamiętać, że nie spłacając kredytu Bank może dokonać wpisu do BIK. To z kolei może utrudnić nam normalne funkcjonowanie np. gdy będziemy chcieli wziąć lodówkę na raty. Bank (który nadal uważa że umowy frankowe są prawidłowe mimo blisko 95 % orzeczeń na korzyść frankowiczów) może również wypowiedzieć umowę kredytu. Wtedy trzeba być przygotowanym do tego aby złożyć odpowiedź na pozew z odpowiednią argumentacją. 

Kwestię zaprzestanie płacenie rat powinni rozważyć Ci frankowicze, którzy pozwali bank, nie uzyskali zabezpieczenia, a posiadają już spłacony nominalnie kapitał. Jeżeli rozważasz, jakie jest najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji, przypominamy o możliwości kontaktu z kancelarią i omówienia indywidualnej strategii. 

Daniel Ostaszewski

Radca prawny, Mediator

Masz jakieś pytania? Zastanawiasz się czy Twoja umowa frankowa jest wadliwa? Chcesz pozwać bank a może zostałeś pozwany i szukasz pomocy?

Nasza kancelaria pomaga frankowiczom w ponad 900 sporach. uzyskaliśmy już ponad 200 korzystnych wyroków. Główna spejcalizacją naszej kancealrii są tzw. kredyty frankowe (kancelaria frankowa, kancelaria pomocy frankowiczom).

Ostatnie posty:

Wpisz swój numer oddzwonimy do Ciebie