Frankowicze- najnowsze wiadomości w sprawach frankowych

Frankowicze- najnowsze wiadomości

Jak pokazują statystyki- frankowicze wygrywają już ponad 90 procent wszystkich spraw. Z frankowiczami najczęściej przegrywają bank Millenium, Getin, Mbank, Raiffeisen (Polbank). Liczba pozwów frankowych bardzo mocno wzrosła. Dziś swoich praw w sądach dochodzi już ponad 50 000 frankowiczów. Dziś opowiemy co zmieni się po wydaniu uchwały Sądy Najwyższego ws. frankowej. 

Frankowicze – najnowsze wiadomości

Rok 2020 i 2021 to bez wątpienia rok kredytobiorców frankowych. Po wygranej Państwa Dziubak, frankowicze masowo ruszyli do sądów. “W świecie prawa” powstało natomiast mnóstwo podmiotów, rzekomo specjalizujących się w sprawach kredytów indeksowanych oraz denominowanych. Niestety wiele z tych podmiotów to spółki z.o.o. i inne twory nie mające nic wspólnego z adwokaturą oraz radcami prawnymi.  Wielokrotnie ostrzegaliśmy Państwa przed “kancelariami frankowymi”.

Rosnąca liczba pozwów spowodowała reakcję przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego, który w grudniu 2020 roku zaproponował aby banki zawierały ugody. Propozycja zakładała odfrankowienia kredytów z zamianą ich na PLN i WIBOR- od samego początku.

Jedynie Bank PKO BP oraz MIllenium przystąpiły do kwestii ugodowego zakończenia sporów z frankowiczami. Pozostałe banki pozostawiły apel bez odpowiedzi. Niestety bardzo szybko okazało się, że propozycje Banku PKO oraz MIllenium dla frankowiczów nijak mają się do rzeczywistości. Bank Millenium zaczął proponować frankowiczom nieznaczne obniżenie salda zadłużenia. Podobne propozycje sformułował bank PKO. Żaden z banków nie proponuje jednak zwrotu nienależnie pobranych rat. 

Dodatkowo ugody najczęściej proponowane są frankowiczom dopiero w momencie złożenia pozwu w sądzie. Frankowicz jeżeli zdecydował się na pozwanie banku do wygrania ma jednak znacznie więcej- odfrankowienie na zasadzie PLN I LIBOR (zamiast WIBOR) lub unieważnienie kredytu. 

Jak pokazują oficjalne statystyki bankowego bezprawia, ponad 90 procent wyroków to unieważnienia kredytów frankowych. 

Wyrok Sądu Najwyższego- teoria dwóch kondykcji 

7 maja 2021 r. zapada bardzo ważne orzeczenie dla kredytobiorców frankowych- uchwała posiadająca moc zasady prawnej. Wszystkie sądy muszą się do niej stosować. Sąd Najwyższy potwierdza stosowanie teorii dwóch kondykcji. Nadto to równie ważne orzeka, że roszczenia frankowiczów nie są przedawnione w żadnym zakresie. 

Frankowicze- wyrok Sądu Najwyższego

Na początku roku 2021 roku frankowicze słyszą bardzo dobrą wiadomość. Sędzia Manowska zarządza aby pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, odpowiedział na 5 kluczowych zagadnień dla frankowiczów. Chodzi m.in. o kwestię ważności umów frankowych, wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. 

Odpowiedź na pytania ma przyspieszyć orzekanie, a także przekonać banki do rozpoczęcia zawierania ugód z frankowiczami. Niestety pomimo kilku prób nie udaje się podjąć uchwały. 

Posiedzenie najpierw zostaje odwołane,, później odroczone do czasu wydania opinii przez szereg instytucji. 

O sprawach frankowiczów mają wypowiedzieć się m.in. Rzecznik Finansowy, Rzecznik Praw Obywatelskich czy Rzecznik Praw Dziecka…

W czerwcu 2021 roku Rzecznik Finansowy przesyła bardzo pozytywną opinię dla kredytobiorców frankowych. Rzecznik opowiada się za teorią dwóch kondykcji oraz podkreśla że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. 

Frankowicze- najnowsze wiadomości

Uchwała frankowiczów zapadanie we wrześniu?

Na początku września 2021 roku zaplanowane jest wydanie przedkładanej przez Sąd Najwyższy Uchwały ws. kredytów frankowych. Czy tak się jednak stanie? Prawdopodobnie nie. Kryzys istniejący w Sądzie Najwyższym jest coraz silniejszy. Kwestionowany jest wybór sędziów a także wybór Prezesa Sądu Najwyższego. Niektóre banki otwarcie wskazują już że uchwały ws. frankowiczów nie będzie. Nieoficjalnie mówi się, że uchwała ma zostać zastąpiona wyrokiem składu 7- sędziów. 

Frankowicze- najnowsze wiadomości

Nie ma uchwały- wyroki frankowe nadal jednak wydawane

Pomimo braku uchwały Sądu Najwyższego, sądy powszechne nadal wydają wyroki ws. frankowych. W naszej kancelarii tylko w ostatnich miesiącach uzyskaliśmy wyroki frankowe ws. Getin, Millenium, Raiffeisen, PKO. Wszystkie potwierdziły nieważność umów indeksowanych i denominowanych do franka. Orzeczenia możecie Państwo zobaczyć TUTAJ

Co dalej z kredytami frankowymi?

W naszej ocenie sytuacja frankowiczów w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie. Nadal kredytobiorcy zmuszeni będą aby pozwać bank o ustalenie nieważności lub odfrankowienie kredytu. Według naszej wiedzy ani obecny rząd ani prezydent nie planują stworzenia ustawy dla frankowiczów.

Dlatego też, jeżeli frankowicz zastanawia się czy ma możliwość aby wystąpić na drogę sądową z bankiem (zawsze podkreślamy- nie zawsze można skutecznie pozwać bank) polecamy po pierwsze sprawdzić czy w umowie występują klauzule abuzywne. Następnie należy dokonać obliczeń- w tym celu polecamy skorzystanie z naszego kalkulatora frankowicza. Warto również wypełnić ankietę, która ułatwi ocenę sytuacji prawnej frankowicza. 

Kancelaria Czyżewski Nowojski Ostaszewski sp. k. świadczy usługi prawne m.in. w zakresie spraw frankowych.

Dane kontaktowe:
d.ostaszewski@cno-legal.pl,
telefon: 511-030-795

Ostatnie posty: