Frankowicz nie zapłaci podatku dochodowego od umorzonego kredytu

Kilka dni temu Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał precedensowy wyrok, który może pomóc znacznej grupie frankowiczów (sygn. II FSK 1886/19).

Orzeczenie dotyczy podatnika, który jak tysiące innych osób wskutek wzrostu kursu franka szwajcarskiego wpadł w spiralę długów. W zamian za oddanie mieszkania, bank zwolnił go z reszty długu. Mężczyzna nie spodziewał się jednak, iż kolejnym wierzyciel okaże się fiskus, który zarząda blisko 100 tysięcy złotych zaległości PIT oraz odsetek. 

Na skutek wniosku podatnika, fiskus umorzył odsetki lecz nie zrezygnował z podstawowego długu. Choć podatników wskazywał, iż jego stan zdrowia nie pozwala mu na spełnienie świadczenia, nie ma żadnych innych długów a nadto żądanie zwrotu tak znacznej kwoty w obliczu sytuacji ekonomicznej frankowiczów byłoby rażąco niesprawiedliwe organ nie zgodził się z tym stanowiskiem. 

Najpierw WSA a następnie NSA przyznał rację podatnikowi stwierdzając, iż fiskus ma świadomość, w jakiej sytuacji są frankowicze. Skoro bank zdecydował się na umorzenie długów z powodu trudnej sytuacji to również Państwo winno postąpić w ten sam sposób. Inaczej może to budzić negatywne odczucia społeczne. 

Poradnik frankowicza

"Jak skutecznie walczyć z bankiem?"

Ostatnie posty:

200824-ostaszewski-okladka-poradnik-mockup

PORADNIK FRANKOWICZA

Jak skutecznie walczyć z bankiem?

6 kroków do odzyskania Twoich pieniędzy z kredytu frankowego