Czy sytuacja Frankowiczów będzie jeszcze gorsza? Czy grozi nam dalszy wzrost stóp procentowych?

Inflacja, z jaką zmaga się obecnie cała Europa, pośrednio odbija się również na sytuacji finansowej Frankowiczów. Poza „szalejącym” kursem franka szwajcarskiego kredytobiorcy frankowi muszą zmierzyć się z nowym problemem, jakim jest wzrost stóp procentowych. Otóż, od połowy czerwca zaczął wzrastać również wskaźnik SARON, który bezpośrednio wpływa na wysokość odsetek, jakie kredytobiorcy frankowi są zmuszeni zapłacić od udzielonego im kredytu frankowego. Mimo że wzrost wskaźnika SARON jest na razie nieznaczny (wskaźnik ten wzrósł o 0,34% od czerwca do sierpnia), to jednak wielu kredytobiorców obawia się dalszych wzrostów. Dzisiejszy artykuł poświęciliśmy temu zagadnieniu. 

Szwajcaria w czerwcu 2022 r. podniosła stopy procentowe. 

Decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego o podniesieniu stóp procentowych skutkowała nagłym wzrostem wskaźników powiązanych z walutą franka szwajcarskiego, w tym wskaźnika SARON 3M, który jest bezpośrednio wykorzystywany do obliczania wysokości odsetek od kredytów frankowych w Polsce. 

Poniższy wykres wskazuje, że od czerwca 2022 r. wskaźnik SARON3M z dnia na dzień jest coraz wyższy:  

Źródło: https://www.bankier.pl/mieszkaniowe/stopy-procentowe/saron

Przewidywania ekonomistów co do wzrostów wskaźnika SARON 3M 

Kolejne posiedzenia Szwajcarskiego Banku Narodowego zaplanowane są na 22 września 2022 r. oraz na 15 grudnia 2022 r. Niestety, ale przewidywania wskazują na dalsze podwyżki stóp procentowych, co w konsekwencji wpłynie także na te wskaźniki, które są powiązane z frankiem szwajcarskim. Tym samym kredytobiorcy frankowi mogą spodziewać się tego, że w kolejnych miesiącach ich rata kredytu wzrośnie nie tylko przez wysoki kurs CHF, ale także z uwagi na wzrastający poziom stóp procentowych. Innymi słowy, Frankowicze będą musieli zapłacić więcej odsetek, niż płacili dotychczas. To może okazać się z kolei bardzo problematyczne dla wielu polskich rodzin, które już teraz nie radzą sobie z wysokością raty kredytu oraz świadomością, że równowartość ich salda zadłużenia, mimo regularnego spłącania, rośnie z miesiąca na miesiąc wraz ze wzrostem kursu CHF.

Dobra koniunktura może pomóc Frankowiczom.  

Inflacja w Szwajcarii jest zdecydowanie niższa od inflacji w Polsce i wynosi ona obecnie ok. 3,4% rok do roku. Oznacza to, że Szwajcarskiemu Bankowi Narodowemu będzie znacznie łatwiej zapanować nad wzrastającym poziomem cen. Nadto ostatnie odczyty inflacyjne są niższe, niż zakładano (założenia wskazywały na 3,5%), a zatem kolejne podwyżki stóp procentowym mogą być już niższe i mniej dotkliwe dla Frankowiczów. Powyższe dane ekonomiczne wskazują, że podwyżki stóp procentowych nie będą tak spektakularne, jak np. w Polsce, w której stopy procentowe wzrosły z poziomu 0,10% do 6,50%.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, z jakim wzrostem stóp procentowych będziemy mieli do czynienia, jedno jest pewne: sytuacja finansowa kredytobiorców frankowych jest niezwykle trudna, a rząd (który od lat nic nie robi) powinien rozwiązać ten problem systemowo. W konsekwencji Frankowicze muszą obecnie zmagać się już nie tylko z wysokim kursem franka szwajcarskiego (na poziomie powyżej 5,00 PLN), ale teraz doszło im nowe zmartwienie w postaci wzrastających stóp procentowych. Nie dziwi więc nikogo fakt, że sądy są wręcz „zalewane” pozwami kredytobiorców o ustalenie nieważności umów kredytów powiązanych z CHF.

Kancelaria CNO świadczy usługi prawne m.in. w zakresie spraw frankowych.

e-mail: d.ostaszewski@legal.pl,

telefon: 511-030-795

Ostatnie posty: