Zaledwie kilkanaście dni temu informowaliśmy Państwa o kolejnym naszym sukcesie w sprawach kredytu frankowych. Tym razem udało się nam prawomocnie unieważnić umowę kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego z bankiem Millennium z 2007 roku.
Unieważnienie umowy kredytu frankowego we Wrocławiu
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu I Wydział Cywilny w składzie: Przewodniczący: SSA Paweł Pszczołowski (spr.) SSA Jacek Gołaczyński SSA Aleksandra Marszałek po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2022 r. we Wrocławiu na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa naszych klientów przeciwko Bankowi Millenium S.A. z siedzibą w Warszawie o ustalenie i zapłatę na skutek apelacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w Legnicy z dnia 16 września 2021 r. sygn. akt I C 308/21 utrzymał w mocy wyroku ustalajacy nieważność. Równocześnie sąd uwzględnił zarzut zatrzymania w ten sposób, iż obowiązek zapłaty przez stronę pozwaną na rzecz powodów kwoty tam zasądzonej wstrzymał do chwili zaoferowania przez powodów zwrotu stronie pozwanej kwoty 265 856 zł.
Wyrok ten jest szczególnie korzystny, zwłaszcza z uwagi na fakt, iż apelację od wyroku rozpoznawał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, którego orzecznictwo przychylne frankowiczom.
Sąd podkreślił, iż zawarta przez strony umowa kredytu jest nieważna, z uwagi na uzależnienie wysokości kupna/sprzedaży waluty CHF od nieweryfikowalnych mierników, na które w sposób dowolny i arbitralny mógł wpływać bank.
sygn. wyroku II instancji: I ACa 1662/21
Rozliczenie z bankiem po procesie frankowym
W momencie wyrokowania bank wykazywał zadłużenie naszych klientów na kwotę przekraczającą 300 000 złotych. Klienci w okresie kredytowania zapłacili bankowi już ponad 285 tys złotych. Bank udostępnił im kapitał w kwocie 265 856 złotych.
W wyniku unieważnienia umowy saldo zadłużenia spadło do zera a to bank zobowiązany został do oddania naszym klientom ponad 20 000 złotych oraz kosztów zastępstwa procesowego oraz opłaty od pozwu. Dzięki unieważnieniu umowy łączna korzyść wyniosła zatem ponad 320 000 złotych.
Zaledwie 2 dni po wydaniu wyroku dokonaliśmy skutecznego potrącenia oraz wezwaliśmy bank do zapłaty należnej naszym klientom kwoty.
Po niespełna tygodniu, bank dobrowolnie zrealizował przelew. Równocześnie bank wykreślił kredyt.

Czy bank wypłaca pieniądze po wygranej sprawie frankowej?
Często zadajecie Państwo pytania podczas konsultacji, czy banki realizują wyroki po prawomocnej wygranej.
Odpowiedź brzmi oczywiście. Banki zazwyczaj już kilkanaście dni po wyroku dokonują przelewów.
Nawet w sytuacji w której bank dobrowolnie nie dokona wypłaty środków, wyrok jest tytułem wykonawczym. Na podstawie takiego tytułu komornik może prowadzić egzekucję również przeciwko bankowi i egzekwować środki.
Należy również pamiętać iż bank po wydaniu prawomocnego orzeczenia unieważniającego umowę, zobowiązany jest wydać frankowiczowi list mazalny na potrzebny wykreślenia hipoteki, wykreślić byłego frankowicza z BIK.
Jeżeli bank nie wykonuje w tym zakresie wyroku, należy złożyć wniosek do ksiąg wieczystych/ ewentualnie pozew o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.