Niektórzy kredytobiorcy nie chcą od razu wchodzić w spór sądowy z Bankiem i w tym zakresie szukają najpierw ugodowego sposobu załatwienia sprawy. Często pada wówczas pomysł przewalutowania kredytu frankowego. Pojęcie przewalutowania kredytu najczęściej jest rozumiane, jako zawarcie ugody z Bankiem i w ten sposób przejście na kredyt złotowy. Obecnie, coraz więcej Banków oferuje swoim klientom możliwość wypracowania ugody i tym samy uwolnienia się od kredytu frankowego. Klienci czasami spotykają się jednak z odmową Banku. Co wówczas zrobić? Dzisiejszy artykuł poświęcimy tej tematyce.
Przewalutowanie kredytu frankowego, a proces sądowy – jakie opcje ma kredytobiorca?
W obecnej sytuacji prawnej Frankowicze mają tak naprawdę cztery opcje.
Po pierwsze, kredytobiorca może nic nie robić ze swoim kredytem frankowym i spłacać go tak, jak dotychczas. Jest to oczywiście opcja najmniej korzystna dla kredytobiorcy, gdyż wiąże się ona z koniecznością dalszego związania postanowieniami niedozwolonymi i ponoszenia negatywnych konsekwencji wzrostu kursu CHF.
Drugą opcją jest możliwość skorzystania z zapisu umowy i przewalutowanie kredytu frankowego z CHF na PLN. Opcja ta jest również niekorzystna dla kredytobiorców. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że przewalutowaniu ulega aktualne saldo kredytu i to w dodatku po kursie aktualnie stosowanym przez Bank. Tym samym to rozwiązanie – przy obecnych, wysokich stopach procentowych – nie ma najmniejszego sensu. Kredytobiorca miałby bowiem bardzo wysokie saldo kredytu i dodatkowo zapłaciłby bardzo dużą kwotę tytułem odsetek.
Trzecie rozwiązanie, to przewalutowanie kredytu frankowego w drodze ugody z Bankiem. Tutaj pojawiają się wreszcie realne korzyści po stronie kredytobiorców. Banki aktualnie mają dość ciekawe oferty w zakresie ugód. Zwykle zakładają one potraktowanie kredytu tak, jakby od samego początku kredyt był kredytem złotowym. Dodatkowo Banki oferują również umorzenie części kapitału pozostałego do spłaty. Tym samym, kredytobiorca frankowy znajduje się w lepszej sytuacji, niż gdyby te kilkanaście lat temu zawarł zwykły kredyt złotowy. Oczywiście przewalutowanie kredytu frankowego w drodze ugody jest zwykle dużo gorszym rozwiązaniem, aniżeli wytoczenie powództwa frankowego i unieważnienie umowy, ale niektórzy kredytobiorcy nie chcą wdawać się w proces sądowy, a jednocześnie zależy im na pozbyciu się kredytu frankowego.
W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z naszym wcześniejszym artykułem, w którym opisujemy, jak przygotować się do rozmów ugodowych/mediacji z Bankiem. Artykuł jest dostępny TUTAJ.
Co robić, gdy spotkamy się z odmową banku na naszą propozycję ugody?
Niektórzy kredytobiorcy zainteresowani zawarciem ugody spotykają się z odmową banku. Intuicyjnie pojawia się wówczas pytanie: co robić? Kredytobiorcy powinni być świadomi tego, że aktualne orzecznictwo jest skrajnie niekorzystne dla banków, które przegrywają ok. 97-98% spraw sądowych. Tym samym to Bankom, a nie kredytobiorcom powinno zależeć na zawarciu ugody. Kredytobiorcy, którzy spotkali się z odmową banku, powinni rozważyć wytoczenie powództwa o ustalenie nieważności umowy kredytu.
Ogólnie rzecz ujmując, w większości przypadków unieważnienie umowy kredytu jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, które kredytobiorcom daje tak naprawdę darmowy kredytu (kredytobiorcy zwracają sam kapitał, a zatem odpadają wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, prowizje, czy odsetki). Tym samym należy wskazać, że odmowa banku nie zamyka nam możliwości pozbycia się kredytu frankowego, a wręcz przeciwnie może dać nam odwagę do dochodzenia swoich roszczeń w procesie sądowym.
Odmowa banku na przewalutowanie kredytu – podsumowanie
Aktualna sytuacja kredytobiorców jest znacznie lepsza niż jeszcze 4-5 lat temu. Obecnie kredytobiorcy mają cały kilka rozwiązań, jak skutecznie pozbyć się kredytu frankowego. W naszej ocenie warto jednak, aby rozsądnie podchodzić zarówno do kwestii procesu z Bankiem, jak i w kwestii ugody. W tym zakresie warto skonsultować się z prawnikiem i poznać zarówno mocne, jak i słabe strony każdego z tych rozwiązań. Może się bowiem okazać, że rozwiązanie, które na pierwszy rzut oka wydawało się korzystne wcale takim nie jest.
Osoby, które chciałby porozmawiać z nami na ten temat, zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego. W trakcie bezpłatnej konsultacji omówimy najważniejsze zagadnienia oraz wskażemy, które rozwiązanie w danym przypadku będzie najkorzystniejsze z punktu widzenia interesu kredytobiorcy.