Zaciągnąłeś kredyt we frankach? Działaj szybko, bo kłopotów przybywa.

W 2007 roku zadłużyłeś się na kwotę 300 tysięcy złotych. Przez trzynaście lat regularnie płaciłeś raty, a dziś nie została Ci do spłacenia 1/3, ani nawet połowa kredytu. Bank po tylu latach żąda od Ciebie więcej pieniędzy, niż pożyczyłeś w 2007 roku!

Rosnące raty i ciągły wzrost kursu franka szwajcarskiego (w poprzednim miesiącu kurs CHF/PLN był na poziomie 6% wyższym niż analogiczny miesiąc ubiegłego roku) to nie jedyny problem. Pojawił się kolejny kłopot – zwyżkujący wskaźnik LtV (loan to value).

LtV to wskaźnik, który określa relację wysokości kredytu do wartości zabezpieczenia (nieruchomości). Jeżeli nieruchomość jest warta 100 tys. złotych, a bank udziela kredytu na 80 tys. złotych, to wtedy LtV wynosi 80%. Co to oznacza? W czasie kryzysu ekonomicznego możemy spodziewać się odczuwalnych spadków cen nieruchomości. W połączeniu z ciągłymi zmianami kursów walutowych, relacja długu do wartości mieszkań użytkowanych przez „frankowiczów” może znacznie wzrosnąć. W przypadku kredytów z wysokim LtV istnieje możliwość, że bank niebawem będzie chciał zaktualizować wycenę nieruchomości i zażąda dodatkowego zabezpieczenia kredytu.

Wróćmy do przykładu powyżej.

Jedynym rozwiązaniem jest wytoczenie powództwa, które poskutkuje anulowaniem kredytu (unieważnieniem umowy), bądź też jej odfrankowienie. W wyniku stwierdzenia nieważności umowy pozostanie Ci do spłaty nie 40, a 20 tysięcy złotych, a co najważniejsze – zachowasz też mieszkanie.

Nie wiesz, jak się za to wszystko zabrać? Skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację, na której dokonamy analizy Twojej umowy oraz dokonamy odpowiednich wyliczeń. Im szybciej zajmiesz się tą sprawą, tym lepiej dla Ciebie.

Poradnik frankowicza

"Jak skutecznie walczyć z bankiem?"

Ostatnie posty:

Frankowicze utopią polskie sądy?

Jak donosi Rzeczpospolita, mimo pandemii, w 2020 roku przybyło kilkaset procent procesów sądowych w sprawach frankowych. Dla przykładu, w Sądzie Okręgowym w Warszawie wzrost wyniósł

Czytaj dalej »
200824-ostaszewski-okladka-poradnik-mockup

PORADNIK FRANKOWICZA

Jak skutecznie walczyć z bankiem?

6 kroków do odzyskania Twoich pieniędzy z kredytu frankowego