Ugody w sprawach frankowych – jakie pociągną za sobą skutki dla frankowiczów?

Jak wynika z informacji zamieszczonych na portalu „Parkiet”, jednym z elementów ugód frankowych, jakie banki zamierzają zaproponować frankowiczom, jest przewalutowanie kredytów. Z tego też powodu banki liczą na wsparcie NBP.

Jak informowaliśmy w grudniowym artykule, przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębski, złożył propozycję, by banki zaczęły oferować atrakcyjniejsze dla klientów warunki porozumień. Ugody miałyby polegać na potraktowaniu kredytu frankowego tak, jakby od samego początku był to kredyt złotowy. Jednak wrogiem takiego przewalutowania kredytów jest krótki czas oraz miliardowe sumy, jakie straciłyby banki. Jednocześnie coraz więcej frankowiczów jest świadomych tego, że wskutek procesu ich korzyści będą nieporównywalnie większe.

Banki w tej sytuacji będą starały się o pomoc NBP. Argumentem, który za tym przemawia, jest konieczność zaprzestania osłabiania złotego polskiego. Co więcej, banki podnoszą, że nie są w stanie samodzielnie dojść do porozumienia ze Szwajcarskim Bankiem Narodowym. Narodowy Bank Polski może nie tylko tego dokonać, ale i zapewnić przewalutowanie poza rynkiem.

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, nie skomentował jednoznacznie sprawy pomocy bankom. Podkreślił, że banki muszą samodzielnie uporać się z tym problemem i nie mogą obarczać nim NBP. Dodał również, że NBP postara się stworzyć sprzyjające warunki do konwersji na dużą skalę. Mimo tego Narodowy Bank Polski nie może działać kosztem swoich rezerw i bezpieczeństwa całego społeczeństwa. Glapiński dodał, że instytucje Komitetu Stabilności Finansowej będą sprzyjać ugodom w sprawach frankowych.

Nasza kancelaria bezpłatnie przeanalizuje Twoją umowę kredytu frankowego. Oferujemy również kompleksowe wsparcie procesu zawierania ugody z bankiem. Skontaktuj się z nami i zawalcz o swoje prawa.

Poradnik frankowicza

"Jak skutecznie walczyć z bankiem?"

Ostatnie posty:

200824-ostaszewski-okladka-poradnik-mockup

PORADNIK FRANKOWICZA

Jak skutecznie walczyć z bankiem?

6 kroków do odzyskania Twoich pieniędzy z kredytu frankowego