Umów się na konsultację:

511 030 795

d.ostaszewski@cno-legal.pl

Kredyt frankowy a upadłość konsumencka – co musisz wiedzieć

Dziś kilka słów na temat bardzo trudnego zagadnienia, a mianowicie upadłości konsumenckiej jednego z kredytobiorców i możliwości żądania unieważnienia umowy oraz wzajemnej relacji między upadłością a procesem frankowym. 

Upadłość konsumencka frankowicza

W Polsce z roku na rok rośnie liczba upadłości konsumenckich. Polacy coraz chętniej korzystają z instytucji przewidzianej w prawie upadłościowym, która pozwala osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej na oddłużenie po wcześniejszej likwidacji majątku. 

Upadłość konsumencka pozwala wyjście z długu osobom zadłużonym tj. niewypłacalnym (zgodnie z art. 11 p.u. dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, a domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące). Co ciekawe, upadłość konsumencką może ogłosić osoba fizyczna, która posiada zaledwie jednego wierzyciela (np. bank).

Upadłość konsumencka powoduje znaczące zmiany w życiu frankowicza.  Od momentu upadłości upadły traci zarząd nad swoim majątkiem. Od tej pory to syndyk zarządza nim, spienięża oraz rozdziela go między wierzycieli. Po spieniężeniu majątku ustalany jest plan spłaty, który według obecnych przepisów w najgorszym przypadku może wynieść nawet 84 miesiące.

Ogłoszenie upadłości nie wpływa samo w sobie na istnienie wierzytelności wynikające z umowy kredytu frankowego. 

W naszej ocenie ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przypadku frankowiczów powinno być OSTATECZNOŚCIĄ- dług z tej umowy bowiem w praktyce nie istnieje. Warto skontaktować się z doświadczonym prawnikiem, który podpowie, w jaki sposób można pozbyć się zobowiązania z umowy frankowej.

Jednak gdy dana osoba posiada więcej długów i dojdzie do ogłoszenia upadłości, warto wyjaśnić co będzie dziać się z wierzytelnością wynikającą z umowy kredytu chf. 

Bank dokonuje zgłoszenia wierzytelność syndykowi, który winien dokonać oceny jej zasadności. Syndyk tworzy plan spłaty wierzyciel, który zawiera plan podziału sumy uzyskanej z likwidacji majątku upadłego. Jeżeli w planie spłaty zostanie umieszczony bank konieczne jest złożenie zażalenia i kwestionowanie wierzytelności banku. Gdy sprawa trafi do “sądu upadłościowego” konieczne jest stworzenie szerokiej argumentacji przemawiającej za wykazaniem, iż wierzytelność banku nie istnieje, umowa frankowa jest bowiem nieważna.  

Naszym klientom doradzamy również aby we wniosku o ogłoszenie upadłości wskazywać, że wierzytelność banku z umowy frankowej ma charakter sporny.

Upadłość konsumencka jednego z kredytobiorców a pozew o unieważnienie umowy frankowej

Wielu klientów zastanawia się co zrobić w sytuacji, gdy jeden z kredytobiorców ogłosił upadłość. czy w takiej sytuacji można jeszcze pozwać o unieważnienie umowy? Odpowiedź brzmi tak. Po pierwszej od ponad roku obowiązuje uchwała Sądu Najwyższego, zgodnie z którą do wytoczenia powództwa nie jest konieczny udział wszystkich kredytobiorców. Po drugie w sytuacji nawet odmiennej argumentacji, sąd wezwie syndyka do wzięcia udziału w sprawie. Syndyk powinien poprzeć w imieniu upadłego powództwo o unieważnienie. 

Nasza kancelaria skutecznie kilka sporów, w których jeden z frankowiczów ogłosił upadłość. Udało się nam unieważnić umowę z PKO BP z udziałem syndyka (rozprawa przed SO Konin) oraz z Mbank przed SO w Warszawa. A więc nawet w sytuacji upadłości jednego z kredytobiorców da się wygrać z bankiem. Są to jednak procesy bardzo trudne, wymagają często połączenia sił- prawnika i doradcy restrukturyzacyjnego.

Upadłość konsumencka, kredyt frankowy- pomoc prawna

Nasza kancelaria specjalizuje się w zagadnieniach prawa bankowego oraz upadłościowego. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w tysiącach spraw wiemy jak skutecznie doradzić. Jeżeli nie wiesz co dla Ciebie lepsze- unieważnienie czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej skontaktuj się z nami

Kredyt frankowy – skuteczna pomoc – Poznań 

Nasza kancelaria świadczy pomoc na terenie całego kraju. Główna siedziba mieści się jednak w Poznaniu. Prowadzimy konsultacje osobiste, telefoniczne oraz w formie zdalnej. zachęcamy do kontaktu.

Daniel Ostaszewski

Radca prawny, Mediator

Masz jakieś pytania? Zastanawiasz się czy Twoja umowa frankowa jest wadliwa? Chcesz pozwać bank a może zostałeś pozwany i szukasz pomocy?

Nasza kancelaria pomaga frankowiczom w ponad 900 sporach. uzyskaliśmy już ponad 200 korzystnych wyroków. Główna spejcalizacją naszej kancealrii są tzw. kredyty frankowe (kancelaria frankowa, kancelaria pomocy frankowiczom).

Ostatnie posty:

Wpisz swój numer oddzwonimy do Ciebie